Sveženj EU o mobilnosti je ena najpomembnejših reform v cestnem prometu v zadnjih letih. Njegov namen je ustvariti poštene delovne pogoje za voznike, uskladiti konkurenco na notranjem trgu in povečati varnost v cestnem prometu. Paket vključuje predpise o času vožnje in počitka, kabotaži in napotitvi voznikov. Pomembni predpisi že veljajo, kot je prepoved preživljanja rednega tedenskega počitka v vozilu. V prihodnjih letih bodo začeli veljati nadaljnji predpisi, ki bodo trajno spremenili panogo.
Paket mobilnosti EU – komu je namenjen?
Namenjen je:
- boju proti nezakoniti kabotaži,
- preprečevanju manipulacij s tahografi in
- izboljšanju nadzora nad časom vožnje in počitka ter napotitvijo zaposlenih (voznikov).
Vozila nad 2,5 t bodo prav tako vključena v pravilnik o času vožnje in počitka (v čezmejnem prometu) zaradi izboljšanja delovnih pogojev voznikov in konkurenčnih pogojev.
Prihajajoči roki
- Od 1. januarja 2025 je treba vsa gospodarska vozila nad 3,5 tone, ki se uporabljajo čezmejno z analognim ali digitalnim tahografom (nameščenim do 14. junija 2019), zamenjati s pametni tahografom druge generacije (Gen2V2).
- Do 19. avgusta 2025 je treba vsa gospodarska vozila nad 3,5 tone, ki se uporabljajo čez mejo in so opremljena s pametnim tahografom prve generacije, zamenjati v pametni tahograf druge generacije (Gen2V2) .
- Od 1. julija 2026 morajo biti vsa vozila nad 2,5 tone, ki se uporabljajo čez mejno, opremljena z pametnim tahografom druge generacije (Gen2V2) .
Cilji paketa mobilnosti EU
Posebni cilji svežnja vključujejo boj proti socialnemu dumpingu, izboljšanje delovnih pogojev za voznike tovornjakov, zagotavljanje poštenih konkurenčnih pogojev na evropskem notranjem trgu in zmanjšanje emisij CO2 z učinkovitejšimi logističnimi procesi.
Sveženj vključuje tudi ukrepe za izboljšanje uveljavljanja in spremljanja pravil, kot je uvedba pametnih tahografov, ki prenašajo več podatkov in olajšajo predhodno izbiro med pregledi. Drugi predvideni predpisi se med drugim nanašajo na obveznost voznikov tovornih vozil, da se vrnejo v matično državo podjetja, da bi preprečili sistematično kabotažo.
Zakaj je EU sprejela paket mobilnosti?
EU je sprejela sveženj mobilnosti, da bi preprečila negativni razvoj konkurence in delovnih pogojev v cestnem prometu. Cilj je preprečiti manipulacije s tahografom in zagotoviti varen, učinkovit in družbeno sprejemljiv cestni tovorni promet v Evropi.
V ta namen je treba v EU uvesti enotne predpise in odpraviti obstoječe nejasnosti.
Med najpomembnejšimi novostmi sta uvedba pametnega tahografa druge generacije Gen2V2 od leta 2023 in razširitev zahteve po tahografu na lahka gospodarska vozila (2,5 do 3,5 t) v čezmejnem prometu od leta 2026. Poleg tega je treba poudariti, da sveženj tudi zahteva, da se tovornjaki vsakih osem tednov vrnejo v matično državo, da bi preprečili sistematično kabotažo.
Uvedene bodo tudi strožje kazni za neupoštevanje, izboljšano pa bo spremljanje skladnosti s strani nacionalnih organov. Ti ukrepi naj bi dolgoročno vodili k večji pravičnosti in varnosti v cestnem tovornem prometu ter hkrati zmanjšali vpliv na okolje.
Sprejetje paketa mobilnosti
- avgust 2020: VO 2020 / 1054
za spremembo
- Uredbe 561/2006 (Uredba o času vožnje in počitka)
- Uredbe 165/2014 (Uredba o tahografih)
- februar 2022: VO 2020 / 1055
o določitvi pravil za objavo direktive o voznikih in posodobitvi zahtev za izvrševanje (direktiva o nadzoru)
- februar 2022: VO 2020 / 1057
o spremembi
- Uredbe 1071/2009 (zahteve za poklicni vstop za cestne prevoznike)
- Uredbe 1072/2009 (dostop do trga v čezmejnem cestnem prevozu blaga)
- Uredbe 1024/2012 (upravno sodelovanje s pomočjo informacijskega sistema notranjega trga)
Predpisi paket mobilnosti EU, ki že veljajo
Od: 08/2024
Nekatera pravila paketa mobilnosti že veljajo. Tukaj boste našli informacije o trenutno veljavnih predpisih.
Pravni položaj
Na žalost zakonske določbe paketa mobilnosti v več točkah vsebujejo besedilo, ki pušča prostor za razlago. Evropska komisija je objavila pojasnila nekaterih točk paketa mobilnosti v dveh delih: Pripomočki za tolmačenje
Dodatne povezave: Paket mobilnosti Evropske komisije
Prepoved preživljanja rednega tedenskega počitka v vozilu
Prepoved preživljanja rednega tedenskega počitka v vozilu je osrednji ukrep paketa mobilnosti EU, ki naj bi bistveno izboljšal delovne pogoje voznikov. Zdaj je razširjen na celotno EU. Vozniki morajo svoj redni tedenski počitek preživeti na primerni lokaciji z ustreznimi prostori za spanje, da zagotovijo dovolj počitka in zagotovijo varnost v cestnem prometu. Ta uredba pripomore tudi k boljšemu nadzoru spoštovanja socialnih predpisov v cestnem prometu.
Pravna podlaga: 8. odstavek 8. člena Uredbe (ES) št. 561/2006
Novi predpisi za redni tedenski počitek v čezmejnem prometu
Vozniki v čezmejnem tovornem prometu, ki delajo v tujini do 4 tedne, lahko v tem času opravijo dva zaporedna redna tedenska počitka. Cilj je zmanjšati odsotnost voznikov od doma in zahtevati učinkovitejše načrtovanje poti.
Prekoračitev dnevnega ali tedenskega časa vožnje v izjemnih primerih
V izjemnih okoliščinah, kot so slabe vremenske razmere, zapore cest ali stavke, lahko vozniki prekoračijo svoj dnevni ali tedenski čas vožnje za največ eno uro ali za največ dve uri (po 30-minutni prekinitvi vožnje), da omogočijo potovanje do kraja bivanja ali poslovnih prostorov. Ta uredba pa zahteva izpis iz tahografa, na katerem je naveden razlog za izjemo. Pomembno je, da se podaljšani čas vožnje nadomesti z enakovrednim odmorom za počitek.
POZOR: Predvidljivi dogodki, kot so redni prometni zastoji, niso zajeti v tej izjemi in jih je treba upoštevati pri načrtovanju potovanja.
Velja za: Voznike na poti domov dan pred tedenskim časom počitka
Prekoračitev časa vožnje: do ene ure oz do dve uri (pogoj: 30-minutni neprekinjeni odmor za vožnjo)
Izpis iz tahografa se dokumentira z opombo.
Nadomestilo z enakovrednim časom počitka do konca tretjega tedna po izjemi (v povezavi s katerim koli časom počitka).
Pravna podlaga: 12. člen Uredbe (ES) št. 561/2006 Pravilo o nadomestilu: 5. odstavek 12. člena Uredbe (ES) št. 561/2006
Redno vračanje voznika v kraj bivanja / kraj poslovanja
Nova uredba naj bi izboljšala delovne pogoje voznikov in se izognila daljši odsotnosti od doma. Velja za vse voznike v EU. Za dokumentacijo se lahko uporabijo evidence, vozovnice, potrdila o potovalnih aranžmajih ali tahografski zapisi. Zagotovljeno je, da lahko vozniki vsaj vsake štiri tedne preživijo redni tedenski čas počitka v kraju svojega bivanja. Ta uredba krepi socialno varnost in podpira boljše ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem.
Kako je treba razumeti izraza “prebivališče” in “poslovna enota” ter izraz “ki mu je običajno dodeljen voznik”?
Voznikovo »bivališče« je kraj, kjer se zaradi osebnih in poklicnih vezi zadržuje najmanj 185 dni na leto. „Stalna poslovna enota“, v katero je voznik dodeljen, je kraj, kamor se voznik redno vrača, običajno v državi članici stalne poslovne enote delodajalca.
Kaj se zgodi, če ima podjetje sedež v več državah članicah ali zunaj EU?
Dopust in bolniška se zdaj v tahografu beležita pod oznako »postelja«. Delovanje z več vozniki: Potnikov čas pripravljenosti je zdaj priznan kot prekinitev vožnje, pod pogojem, da med vožnjo ne podpira voznika in je premor med vožnjo 45 minut.
Izjeme v vseh državah EU
Uredba o obrtnikih se širi na dostavo obrtniških izdelkov. Izjema je tudi čezmejni gospodarski promet za prevoz blaga z vozili nad 2,5 do največ 3,5 tone (vendar šele od 1. julija 2026 ), pri čemer glavna dejavnost voznika ne sme biti vožnja.
Izjeme, ki se lahko izvajajo na nacionalni ravni v državah EU
Prevoz betonske mešanice ( Uredba (ES) št. 561/2006 13. člen )
Prevoz gradbenih strojev ( Uredba (ES) št. 561/2006 13. člen )
Otoški promet: širjenje celinskih območij, izoliranih od preostalega ozemlja ( Uredba (ES) št. 561/2006, člen 13 )
Izjeme zaradi izjemnih okoliščin
Sprememba Uredbe (ES) št. 561/2006 14. člen: Države EU lahko sedaj dovolijo izjeme glede časa vožnje in počitka za obdobje do 30 dni v primeru izjemnih okoliščin, tudi brez soglasja Komisije EU.
Upoštevajte rok implementacije Gen2V2 od 2025 naprej
Ker je treba v Evropi naknadno vgraditi na milijone tahografov, so v delavnicah čakalne dobe. Zato poudarjamo pomen načrtovanja nadgradnje v zgodnji fazi.
Vozila z analognim ali digitalnim tahografom 1. generacije v čezmejnem prometu morajo biti najkasneje do 31. decembra 2024 zamenjana na pametni tahograf druge generacije (Gen2V2).
Nadaljnji predpisi bodo začeli veljati postopoma. Naš pregled vam pokaže, na kaj se morate kot podjetje pripraviti in kaj velja že zdaj.
Dokumentacija mejnih prehodov
Od 2. februarja 2022 Uredba (EU) 2020/1054 določa, da morajo vozniki tovornjakov dokumentirati prehod meje v digitalnem tahografu (glej 34. člen Uredbe (EU) št. 165/2014). Po prečkanju meje so vozniki dolžni iti do naslednje možne postaje in ročno nastaviti simbol nove države. To služi boljšemu nadzoru kabotaže. Voznikova kartica se lahko odstrani za vstop, čeprav to tehnično ni potrebno. V prihodnje bo druga različica pametnega tahografa samodejno beležila te prehode meje. Neupoštevanje lahko povzroči globe.
Pravna podlaga: 7. odstavek 34. člena Uredbe (EU) št. 165/2014 Velja od: 02.02.2022 POZOR: za pametne tahografe od 20.08.2020
Nova pravila o napotitvi
Direktiva o napotitvi, uvedena kot del paketa mobilnosti I, zagotavlja, da vsi delavci v sektorju cestnega prometa, ne glede na njihovo državo izvora, prejmejo enake delovne pogoje kot lokalni delavci v državi, v kateri so napoteni. To velja predvsem za čezmejni tovorni promet in kabotažo, medtem ko sta tranzitna potovanja in dvostranski promet iz uredbe izvzeta. Ti predpisi, ki so tudi v skladu z nacionalnimi zakoni o minimalni plači, veljajo od 2. februarja 2022. Novost je, da predpisi ne zagotavljajo le poštenih plač, ampak tudi povečujejo preglednost, saj od podjetij zahtevajo, da zagotovijo vse potrebne informacije za izpolnjevanje pravil o napotitvi. To vključuje tudi registracijo in dokumentacijo potovanj, da se zagotovi enotno izvajanje direktive v vseh državah članicah EU. Kršitve teh predpisov lahko povzročijo stroge kazni.
Pravna podlaga: Uredba (EU) št. 2020/1057 Velja od: 2. februar 2022
Dopolnitev uredbe o kabotaži
Od 21. februarja 2022 je zaradi poostrenega nadzora nad spoštovanjem predpisov o kabotaži v veljavi obvezno štiridnevno »ohlajanje« po izteku obremenitve kabotaže. Namen te faze je preprečiti, da bi vozila neprekinjeno delovala v drugi državi članici in se tako izognila prepovedi kabotaže. Pravilo navaja, da se po največ treh kabotažah v sedmih dneh (ali eni vožnji v treh dneh, če je vnos prazen) v isti državi članici štiri dni ne sme izvajati nobena nadaljnja kabotaža. To obdobje se začne ob polnoči na dan po zadnjem odpustu. Prav tako je pomembno, da se ta uredba uporablja enotno po vsej EU, da bi se izognili izkrivljanju trga in zagotovili pogoje poštene konkurence. Kršitve teh predpisov lahko povzročijo znatne kazni, kar poudarja pomen skladnosti. Podjetja morajo zato ustrezno prilagoditi svojo logistiko in operativno načrtovanje, da se izognejo pravnim posledicam.
Pravna podlaga: člen 8(2a) Uredbe (ES) št. 1072/2009 ; Dodatek: 2. člen št. 4 črka a Uredbe (EU) 2020/1055 Velja od: 21. februar 2022
Obveznost vračila vozil
Namen uredbe je preprečiti nezakonito kabotažo z zahtevo, da se vozila po čezmejnih operacijah redno vračajo v državo članico sedeža. Od 21. februarja 2022 so podjetja dolžna organizirati svoj vozni park tako, da se vsa uporabljena vozila, vključno z najetimi vozili, vrnejo na eno od delovnih mest v državi sedeža najkasneje v osmih tednih po odhodu iz države članice. To sinhronizira cikel vračanja vozil z vračanjem voznikov in zagotavlja izpolnjevanje vseh zakonskih zahtev. Podjetja morajo biti tudi sposobna dokazati, da se ta obveznost vračila spoštuje.
Pravna podlaga: člen 5(1b) Uredbe (EU) 2020/1055 Velja od: 21. februar 2022
Zahteva za odobritev vozil nad 2,5 t v čezmejnem tovornem prometu
Od 21. maja 2022 veljajo razširjene poklicne vstopne zahteve za podjetja, ki opravljajo čezmejni tovorni promet z vozili nad 2,5 tone. Ta podjetja zdaj potrebujejo licenco Skupnosti (imenovano tudi »licenca EU«), ki se izda v skladu s 4. členom Uredbe (ES) št. 1072/2009, pod pogojem, da izpolnjujejo zahteve za poklicni vstop iz Uredbe (ES) št. /2009. To je še posebej pomembno za podjetja v sektorju malih prevozov/kurirskih prevozov. Od 21. maja 2022 bo za te družbe veljala zahteva po licenci za čezmejni cestni prevoz blaga z vozili/skupinami vozil z največjo dovoljeno maso nad 2,5 tone. Podjetniki, ki so v zadnjih desetih letih neprekinjeno vodili avtoprevoznike z vozili do 3,5 tone, so pod določenimi pogoji lahko oproščeni izpita. Vloge za licenco EU se lahko oddajo pristojnim organom. Za notranji promet velja dovoljenje le za vozila z največjo dovoljeno maso nad 3,5 tone.
Pravna podlaga: člen 2 št. 1 črka b Uredbe (EU) 2020/1055 ; 1. odstavek 5. črka ca Uredbe (ES) št. 1072/2009 Velja od: 21. maja 2022
Podaljšanje obveznosti nošenja stvari s seboj na 56 dni
Od 31. decembra 2024 morajo vozniki gospodarskih vozil imeti pri sebi dokazila o času dela, vožnje, pripravljenosti in počitka za tekoči dan in preteklih 56 dni. Ta zahteva po podaljšanem prevozu je namenjena izboljšanju nadzora tedenskih počitkov pri čezmejnem cestnem prevozu blaga in organom omogoča izvajanje obsežnejših pregledov. Vozniki morajo zagotoviti, da imajo pri roki vse ustrezne podatke za to obdobje, da lahko med kontrolami zagotovijo ustrezne dokaze.
Pravna podlaga: člen 2 „Člen 7, točka 12 Uredbe (EU) 2020/1054 ; 36. člen Uredbe (EU) 165/2014 Velja od: 31. decembra 2024
Obvezen tahograf za vozila nad 2,5 tone v čezmejnem prometu
Od 1. julija 2026 morajo imeti tahografe tudi vozila nad 2,5 t. To pomeni, da so vozniki zavezani tudi predpisom glede časa vožnje in počitka. Nova uredba naj bi odpravila izkrivljanja konkurence, do katerih je prišlo v zadnjih letih (mala dostavna vozila s spalnimi kabinami) in povečala varnost v cestnem prometu.
Pravna podlaga: 1. odstavek 3. člena Uredbe (EU) št. 165/2014 ; 1. odstavek 2. člena Uredbe (ES) št. 561/2006 Velja od: 1. julija 2026
Naslednja različica – pametni tahograf druge generacije Gen2V2
Za gospodarska vozila s skupno težo nad 3,5 tone (oz. nad 2,5 tone od 1. julija 2026), ki se uporabljajo v mednarodnem prometu, bo v prihodnje skladno z veljavno Izvedbeno uredbo EU (EU) 2023/980 Vgradnja pametnega tahografa različice 2 obvezen v novih vozilih. Poleg tega je treba obstoječa vozila naknadno opremiti s temi napravami. Za uvedbo pametnih tahografov druge generacije v gospodarska vozila s skupno maso nad 3,5 tone, ki se uporabljajo v čezmejnem cestnem prometu, veljajo naslednji roki:
- Od 21. avgusta 2023 je za vsa novo registrirana gospodarska vozila s skupno maso nad 3,5 tone obvezno vgrajen pametni tahograf druge generacije. Ta uredba želi povečati učinkovitost in varnost v cestnem prometu z omogočanjem natančnejšega in avtomatiziranega beleženja časa vožnje in počitka voznikov.Pametni tahograf druge generacije ponuja napredne funkcije, kot sta avtomatska registracija prehoda meje in brezžična komunikacija za nadzor pristojnih organov, kar naj bi prispevalo k boljši skladnosti z zakonskimi predpisi in zmanjšanju manipulacij. Države članice EU podaljšujejo rok za namestitev v nova vozila. Operaterjem do 18. avgusta 2025 omogoči namestitev tahografov v težkih vozilih, izdelanih med 21. avgustom 2023 in 31. decembra 2023. Le ti imajo odobritev za naknadno vgradnjo z napravami Gen2V2.
- Od 1. januarja 2025 morajo biti vsa gospodarska vozila s skupno maso nad 3,5 tone, ki se uporabljajo v čezmejnem cestnem prometu in so trenutno opremljena z analognim ali digitalnim tahografom (v nova vozila vgrajen do 14. junija 2019) zamenjana z Gen2V2. Ta nadgradnja je del potekajočega usklajevanja in posodabljanja nadzornih sistemov v EU, da bi zagotovili natančnejše spremljanje časa vožnje in počitka ter izboljšali varnost v cestnem prometu in skladnost s predpisi o delovnem času v mednarodnem tovornem prometu.
- Od 19. avgusta 2025 je treba vsa gospodarska vozila s skupno težo nad 3,5 tone, ki se uporabljajo v čezmejnem cestnem prometu in so že opremljena s pametnim tahografom različice 1 zamenjati z tahografom različice 2 (Gen2V2).
- Od 1. julija 2026 morajo biti vsa vozila s skupno maso nad 2,5 tone, ki se uporabljajo v čezmejnem cestnem prometu, opremljena z pametnim tahografom različice 2. To pomeni, da voznike zavezujejo tudi predpisi glede časa vožnje in počitka. Nova uredba naj bi odpravila izkrivljanja konkurence, do katerih je prišlo v zadnjih letih (mala dostavna vozila s spalnimi kabinami) in povečala varnost v cestnem prometu.
POMEMBNI DATUMI!!!
15. junij 2019: pametni tahograf, različica 1
21. avgust 2023: pametni tahograf, različica 2 Gen2V2
Obvezno za vsa nova vozila > 3,5 t
31. december 2024: Obvezna zamenjava
V čezmejnem prometu je treba vsa vozila z analognimi/digitalnimi tahografi zamenjati na Gen2V2.
21. avgust 2025: Obvezna zamenjava
V čezmejnem prometu je treba vsa vozila s pametnimi tahografi različice 1 zamenjati v pametne tahografe različice 2.
1. julij 2026: pametni tahografi, različica 2 Gen2V2
Obvezno za lahka gospodarska vozila (od 2,5t) v čezmejnem prometu
Z uvedbo novega pametnega tahografa bodo uvedene tudi nove tahografske kartice (vozniška kartica, kartica podjetja, kartica delavnice, kontrolna kartica), ki se izdajajo od avgusta 2023. Zamenjava vozniških kartic pa ni obvezna. Novi zemljevidi so posebej prilagojeni funkcijam pametnega tahografa različice 2 in naj bi omogočili izboljšano varnost podatkov ter učinkovitejše spremljanje časa vožnje in počitka.
Oprostitev za obrtnike ostaja v veljavi v notranjem prometu
V skladu s členom 1, odstavkom 2 št. 5 Zakona o poklicnih vozniških kvalifikacijah so obrtniki oproščeni obveznosti uporabe tahografa, če tehta vozilo med 3,5 in 7,5 tone in je potovanje v polmeru 100 km od lokacije podjetja. Vendar mora biti tahograf v vozilu. Če je radij 100 km prekoračen, tudi za enkratno vožnjo, je obvezno beleženje časa vožnje in počitka.
Pravna podlaga: VO (EU) št. 2021/1228 Priloga IC Veljavno od: 21. avgusta 2023 (nova vozila, glejte časovnico za nadaljnje stopnjevanje)
Povzetek sprememb, ki jih prinaša paket mobilnosti EU
Sveženj EU o mobilnosti prinaša celovite reforme cestnega prometa, da bi ustvaril poštene delovne pogoje za voznike, uskladil konkurenco na notranjem trgu in povečal varnost v cestnem prometu. Predpisi so namenjeni boju proti nezakoniti kabotaži, preprečevanju manipulacij s tahografi in izboljšanju nadzora nad časom vožnje in počitka ter napotitvijo voznikov. Osrednji vidik je vključitev vozil nad 2,5 tone v predpise o času vožnje in počitka v čezmejnem prometu z namenom izboljšanja delovnih pogojev in ustvarjanja pogojev poštene konkurence.
Pomembna roka sta tudi prehod na pametni tahograf 2. različice za gospodarska vozila nad 3,5 tone do januarja in avgusta 2025 ter za vozila nad 2,5 tone do julija 2026. Veljavni predpisi prepovedujejo preživljanje rednega tedenskega počitka v vozilu in zahtevajo dokumentacijo mejnih prehodih. Od avgusta 2023 se izdajajo nove tahografske kartice, vendar brez obvezne menjave. Še vedno je treba videti, ali bodo ukrepi prinesli želene izboljšave v praksi. Razširitev predpisov na lažja gospodarska vozila je pomemben korak k pravičnejši in varnejši industriji. Namen svežnja je tudi boj proti socialnemu dampingu, izboljšanje konkurenčnih pogojev in zmanjšanje emisij CO2 z učinkovitejšo logistiko.
Analiza aktivnosti voznikov in vozil
Za analizo aktivnosti voznikov in vozil imate na razpolago program na računalniku, ki je usklajen z EU direktivo. Takoj lahko pogledate ključne podatke za posameznega voznika ali vozilo. Določite obdobje in si izpišete različna poročila. Prav tako imate na vpogled prekrške voznikov in kakšne so globe po posameznih državah. Podatki, ki jih imate takoj pri roki vam bistveno olajšajo delo. Program omogoča analizo in spremljanje aktivnosti voznikov v skladu s predpisi o času vožnje in času počitka ter pravili o delovnem času in nočnem delu. Več informacij najdete tukaj.